+420 463 358 738
podpora@stablecam.com
SOCIÁLNÍ SÍTĚ


Osmo je mrtvé. Ať žije Osmo!

Petr Jan Juračka - fotograf     ·     Středa 5. prosinec 2018

“Tak co, pomalu už se Vám to tady nahoře krátí a budete jezdit už jen dole v Peci, co?” nadhodil jsem řidiči terénního taxi, který vezl mě, moje dvě dcery, ale taky kamaráda Karla a jeho dceru nahoru na Kolínskou boudu. Auto mělo co dělat, cesta byla místy celá zamrzlá a my všichni byli rádi, že nemusíme jít v noci v tom mrazu venku pěšky nahoru, ověnčení batohy, včetně kufru s hračkami. “Ale ani ne, já myslím, že to ještě vydrží…”, odvětil suše řidič. Vydrželo. Ale jen o půl hodiny méně, než jsme potřebovali. Když jsme se na konci víkendu vrátili na Kolínskou, jaké bylo naše zděšení, že dolů už nás nikdo nevezme! A tak jsme nakonec jako tři rodiny čítající celkem pěti dětí museli sestoupit i s velkým počtem zavazadel po svých. Když jsem úpěl z kopce s naší Vendulkou na krku a s těžkým batohem na zádech, tu jsem najednou vytáhl z náprsní kapsy nové DJI Osmo Pocket a celou tu naši šlamastyku natočil. V tu chvíli mi došlo, že ještě nikdy jsem neměl v ruce něco tak pohotového, a že ještě nikdy nebylo tak snadné prakticky jakoukoli životní situaci natočit. Dámy a pánové, pokud cestujete anebo vlogujete, Váš život se patrně dost mění.

Jakkoli to zní jako nadsázka, není tomu tak. Nové Osmo nejenže je prťavé a v pevném pouzdře se vejde i do malé kapsy kalhot či mikiny, ale je taky zatraceně levné. Je levné natolik, že si jej může dovolit prakticky každý, kdo má o video trochu větší zájem. Jsou ale právě nízká cena a vysoká pohotovost jedinými hlavními výhodami? Neřekl bych. Berte prosím moje hodnocení této novinky s nadsázkou, jsem totiž jasná “cílovka” pro tento produkt a i teď, když píšu tuto mini-recenzi ve vlaku, tetelím se blahem a spolucestující děsím laškovným uculováním.


(c) Karlos Wolf

RYCHLOST: Nové Osmo je co do pohotovosti přesným opakem klasického Osma, které jistě znáte. Žádné párování tabletu či telefonu, žádné nastavování. Nové Osmo Pocket naběhne zhruba za 3 sec. od úplného vypnutí do startu záznamu. Ano, je to lehce na úkor možností některých nastavení, ale to za to stojí. Miniaturní vestavěný display umožňuje snadné komponování i obsluhu systému i bez brýlí, pokud tedy alespoň trochu vidíte. Display je brutálně kontrastní i v protisvětle, ovládal jsem jej v pohodě i přes sluneční polarizační brýle, které nosím jinak na ledovec.

SYSTÉM: Prostředí nového Osma je poměrně dost odlišné od toho, na co jsme u DJI zvyklí. A to jak u nativního firmware přímo v kameře, tak v nové aplikaci DJI Mimo. Za mě je to změna k lepšímu, intuitivnějšímu ovládání a mám z ní radost. Byť je zejména se zmrzlými prsty snadnější omylem např. zmenšit rozlišení, vše je otázka zvyku a já byl za hodinku či za dvě s novou kamerou sžitý tak, jako se starým Osmem. Voilà!

OBJEKTIV: Objektiv je pevný a poměrně úzký. A já mám z toho radost! Ano, není sice možné udělat si selfie se 180ti stupňovým panoramatem za zády, ale zase se konečně nebortí perspektiva, postavy a rovné linie zůstávají rovnými liniemi. Me gusta…! À propos, pokud byste přeci jen širší selfie chtěli - kamerka umí sama (buď na kartu anebo rovnou do mobilu) pořídit buď jednořadé panorama o úhlu 180°, anebo tří-řadé panorama sférické. Já si to zkusil doma, vypadá to hezky, ale stál jsem moc blízko kameře a mám tak na snímku pupek přes půlku obrazu. Tak si to radši nechám pro sebe.

ZVUK: Nejenže je nové Osmo prakticky bezhlučné a nevyluzuje oproti předchozí verzi žádný hluk ani při chlazení, ale je navíc vybaveno velmi kvalitním směrovým mikrofonem. Přestože se takřka vždy uchyluji k možnosti externího záznamu speciálními mikrofony pro prostředí či mluvené slovo, zvuk z nového osma se tváří pro mnohé nečekané situace jako vysoce použitelný.

CITLIVOST: Jedná se de facto o stabilizovanou akční kameru za velmi přijatelný peníz. Nečekejme prosím zázraky jako u plnoformátových (bez)zrcadlovek. Nicméně: pokud se kolem Vás najde alespoň nějaký zdroj světla, video je velmi dobře použitelné. Noční situace v osvětleném městě či bytě je naprosto v pohodě, předevčírem jsem s nim běhal v dešti o půlnoci na Václaváku a je to úplně na klid. Mimochodem, vzal jej také včera na vánoční besídky mých dcer, kde bylo světlo dost nic moc, a i tak je z toho hodnotná rodinná památka. Juch! MIMOchodem, kamerku lze jen tak postavit na zem a ona fakt rovně stojí - k nezaplacení!

VÝDRŽ BATERIE: O jisté instantnosti, resp. rychlosti používání svědčí fakt, že jsem za půldenní výlet s dětmi byl schopen vyndat Osmo z kapsy 178x. Po každé jsem udělal záběr, Osmo vypnul a uložil do kapsy. Přestože bylo venku zhruba pět stupňů pod nulou, na konci dne ukazovala baterie něco málo přes 70%. Ano, 70%! Druhý den se situace opakovala. Výdrž tak považuji osobně za fenomenální! A co je velký bonus, celou tu věc, když ji dokážete vybít, můžete zase nabít přes USB-C. Já se tak těším na treky do hor! Věřím, že zrovna tento produkt nabiji solárně úplně kdekoliv.

KVALITA VÝSTUPU: Vy, kdož jste někdy pracovali s klasickým Osmem, prosím vězte, že kvalitativně se jedná o zcela srovnatelný produkt. Je nepochopitelné, jak to je technicky možné, ale výstup mě fakt baví, bitrate je dostatečně vysoký a film je plný detailů.

PŘÍSLUŠENSTVÍ: V době, kdy jsem měl Osmo k dispozici, ještě nebyla většina příslušenství k dispozici. Nicméně, DJI přichází s ND filtry, podvodním pouzdrem a spoustou “přidělávátek” na helmu či na tělo. Jo!

CO MĚ VADÍ: Prakticky žádný produkt není dokonale přizpůsoben každému uživateli a je dost docela možné, že to co vadí mě, Vám vadit nebude. A naopak. Vadí mi, že zatím není možné nastavit 4K 25fps přímo v Osmu, které samo o sobě umí jen 30. Naopak je skvělé, že je možné snímat 4K při 60fps, z toho mám opravdu radost! Pokud chci nyní fps 25, musím aktivovat režim “Pro” přes mobil. Je ale fakt, že Osmo tento režim drží i po vypnutí, takže není pokaždé nutné připojovat telefon, když chci tento pokročilý režim, který umí také velmi slušný bitrate. Pak mi taky trochu vadí, že nové Osmo bez mobilu neumožňuje nastavit plně manuální režim. Mnohdy bych totiž potřeboval expozici výrazně upravit, třeba když se dívám skrz okno ven do sněhu. Ale opět - s připojeným telefonem to samozřejmě lze a je fakt, že plný manuál by se na miniaturní displayi těžko ovládal, a že připojení telefonu přes “čumprlík” trvá výrazně kratší čas, než přes wifi. Aplikaci DJI Mimo mám u sebe zatím ve vývojářské betaverzi (částečně čínsky…), ta Vaše uživatelská toho bude možná umět o poznání více.

Bonus na závěr: ta kamerka je fakt malá a dá se tak vecpat tam, kam byste normální objektiv nevecpali. Já ji třeba narval mezi zamrzlá stébla trav u polo-zamrzlého vodopádu, s objektivem zhruba 3 mm nad vodní hladinou. Ta perspektiva mě ba!Autor článku: Petr Jan Juračka© 2020, STABLECAM s.r.o - Oficiální distributor DJI innovations

Ke správnému fungování internetového obchodu a k analýzám návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím. BERU NA VĚDOMÍ